Městské kino Nový Bor: filmový klub
Městské kino Nový Bor: Hlavní stránka
Program kina dnes, zítra a pozítří
Hlavní stránka       Program       Filmový klub       Akce       Další informace

Filmový klub Nový Bor

Filmový klub, který v Novém Boru působí už několik desítek let, pravidelně přináší nová díla světové i domácí kinematografie. Klubové a artové filmy hrajeme pravidelně v úterý, přičemž se snažíme divákům přinést zajímavé, umělecky kvalitní filmy. Projekce filmového klubu jsou obohacené o lektorské úvody či besedy s tvůrci. Návštěvníci filmových úterků mají možnost během celého roku zhlédnout kultovní díla, snímky ze zlatého fondu kinematografie i vítězné filmy z mezinárodních festivalů. Filmy vybíráme z nabídky Asociace českých filmových klubů a dalších artových distributorů.

Jste-li filmovým labužníkem, zakupte si v pokladně kina průkazku Filmového klubu! Získáte jednak slevu na každé představení (10 až 20 Kč podle jednotlivých titulů), jednak můžete využít slevy a výhody na více než dvaceti filmových akcích v České republice – viz webové stránky AČFK. Aktuální nabídku filmů najdete v aktuálním programu kina.

FK Nový Bor zve v říjnu do kina

3. 10. od 20.00: NERUDA [FK]
režie Pablo Larraín; Chile/Argentina/Francie/Španělsko; 2016
Mladý chilský režisér P.Larraín (1976) má na svém kontě několik úspěšných filmů, s kterými soutěžil jak v Cannes,tak v Berlíně,kde získal v r.2015 za film Klub Stříbrného medvěda. V r.2010 režíroval historicky první seriál produkovaný v Chile pro HBO,a to Uprchlíky. Ve svém v pořadí šestém filmu se věnuje velkému básníkovi a nositeli Nobelovy ceny Pablo Nerudovi.,který se byl po nezdařeném útěku ze země v r.1948 nucen více než rok skrývat. V Evropě se rozšířila zatím legenda o pronásledovaném básníkovi a umělci vedeni Pablem Picassem se dožadovali jeho osvobození. Sám Neruda pojal svůj boj s nepřátelským policejním prefektem (po delší době můžeme vidět Gaela Garcíu Bernala) jako příležitost stát se symbolem svobody a literární legendou.

10. 10. od 20.00: CHLAPI NEPLÁČOU [ART]
režie Alen Drljevič; Bosna a Hercegovina / Slovinsko / Chorvatsko / Německo; 2017
Skvěle zrežírované drama o odpuštění druhému,které přijde vždy až poté, když odpustíme sami sobě, představuje současnou špičku balkánské kinematografie. Po necelých 20ti letech od strašného konfliktu se v odlehlém horském hotelu setkávají na psychoterapeutickém pobytu váleční veteráni.Bývalí vojáci se urputně drží letitých předsudků,ve kterých vyrostli a žili, a zprvu odmítají obnažit nelidskost událostí,které tehdy konali oni nebo jiní. Vynikajícím hereckým výkonům vévodí charismatický Sebastian Cavazza v roli slovinského terapeuta. Film je režisérovým celovečerním debutem,ale Alen Drljevič není žádný nováček. Jako druhý režisér se např. podílel na filmu Grbavica, za který získala J.Žbaničova Zlatého medvěda v Berlíně v r.2006.Tento film soutěžil letos na MFF Karlovy Vary a byl zde zakoupen do distribuce.

17. 10. od 20.00 ČTVEREC [FK]
režie Ruben Östlund; Švédsko/SRN/Dánsko; 2017; ZLATÁ PALMA CANNES
Sebestředný Cristian, kurátor známého muzea moderního umění, chystá velmi odvážnou konceptuální výstavu,jejíž dominantou je čtverec,uvnitř kterého platí pravidla absolutní rovnosti.Celou PR strategii,jak přitáhnout návštěvníky, naruší drobná,ale neobvyklá krádež, a celý koncept se stejně jako nejen švédská společnost začne utápět v bizarním zmatku a napětí.Za alegorii současné Evropy získal režisér Östlund po právu v Cannes nejvyšší ocenění-Zlatou Palmu.

24. 10. od 20.00: KROTKÁ [ART]
režie Sergej Loznica; Francie/Nizozemsko/Lotyšsko/Rusko/Ukrajina; 2017
Cesta do hlubin ruské provincie se mění v kafkovský labyrint zvůle a bezmoci. Trýznivá odysea ženy,která se snaží doručit osobně svému vězněnému muži balíček,který se jí bez vysvětlení vrátil. Další hraný film výrazného postsovětského režiséra ( má na kontě i dokumenty o blokádě Leningradu nebo film Majdan),který svými předchozími díly jako Moje štěstí nebo V mlze soutěžil v Cannes, je nejen sociálním dramatem,ale i černou groteskou.Skvělá kamera Rumuna Olega Mutua,který kameroval oceněné filmy jako Smrt pana Lazaresca,4 měsíce, 3 týdny a 2 dny nebo nedávno u nás uvedené Spojené státy lásky,umocňuje celkové již výše zmíněné kafkovské vyznění filmu.

31. 10. od 20.00: VÁŽENÝ OBČAN [FK]
režie Mariano Cohn, Gastón Duprat; Španělsko/Argentina; 2016
Uzavřený spisovatel Daniel Mantovani narozený sice v Argentině, ale žijící mnoho let v Barceloně , má obojaký vztah ke slávě. Přinesla mu sice sice bohatství,ale současně si jako romanopisec uvědomuje, že slevil z nároků sám na sebe a že už není tím náročným intelektuálním spisovatelem.Do svého rodného města Salas situoval děj všech svých románů a na základě dopisu se do něj po několika desetiletích vrací jako držitel Nobelovy ceny.Jeho návrat skýtá nejen mnoho humorných situací,ale i příležitost k zamyšlení se nad tématy jako tíha úspěchu nebo ztráta ideálů.


Aleš „ELfkaM“ Havlas  © 2001 – 2017   |   RSS: dnes   |   RSS: tento týden