Městské kino Nový Bor: historie kina
Městské kino Nový Bor: Hlavní stránka
Program kina dnes, zítra a pozítří
Hlavní stránka       Program       Filmový klub       Akce       Další informace

 

Historie kina

    Stálé promítání němých filmů bylo městu Boru u České Lípy povoleno 10. září 1920, propůjčením licence Okresní politickou správou v České Lípě s ujištěním, že v okruhu 4 km nebude udělena další koncese. Promítalo se v budově dnešní sokolovny, která tehdy patřila německému tělocvičnému spolku. Toto provizorium, závislé na benevolenci zmíněného spolku, vedlo městské zastupitelstvo k záměru vybudovat vlastní moderní divadelní budovu, sloužící i k promítání filmů. Byl vybrán projekt architekta Rudolfa Bitzana, rodáka ze Stráže pod Ralskem, žijícího v Drážďanech, který se již osvědčil jako autor nového divadla v Teplicích. Podle jeho plánu vystavěla budovu místní firma Rösler a Glaser, pod vedením architekta Riegla, v rekordním čase – začátkem roku 1926 zahájila stavbu a 12.11. téhož roku byla budova zkolaudována a 15. listopadu vydal nadřízený stavební úřad povolení k užívání stavby.
    Slavnostní otevření proběhlo 13. listopadu 1926 ve dvacet hodin, za účasti významných hostů ze zemských úřadů, představitelů okresu a zástupců sousedních měst a obcí. V neděli 14. listopadu následoval dopolední promenádní koncert před kinem a večer se promítal velkofilm „Na krásném modrém Dunaji“ s baletními vložkami. Nájemcem budovy se stal Ferdinand Krehan z České Lípy.
    Do roku 1980 proběhly dvě rekonstrukce, které se týkaly hlavně technologie promítání, elektro- instalace a interiéru. 30. června 1981 rozsáhlý požár zničil prakticky celou budovu. Následující den bylo na Městském národním výboru rozhodnuto o celkové rekonstrukci kina. Podle architektonického řešení Ing. arch. Rudolfa Bergra a Ing. arch. Vladimíra Nováka ze Stavoprojektu Ústí nad Labem, provedl rekonstrukci Okresní stavební podnik Nový Bor. Stavbyvedoucí Walter John předal stavbu Městskému národnímu výboru v dubnu 1989.
    21. dubna 1989 bylo kino slavnostně otevřeno novým českým filmem „Oznamuje se láskám vašim“ s Lukášem Vaculíkem a Markétou Hrubešovou v hlavních rolích. Vedoucím kina byl jmenován pan Radovan Novotný. Městské kino získalo v letech 1996 a 1999 ocenění „Kino roku“.
    Do dnešního dne byl v městském kině čtyřikrát vylepšen zvukový systém. Poprvé 26. března 1998 na Dolby Surround Pro-Logic (uváděl se „Titanic“). Po dvou letech – 3. března 2000 se přešlo na dokonalejší systém Dolby Stereo Spectral Recording SR („Jeden svět nestačí“). 4. října 2001 jsme se dočkali zvukového systému Dolby Digital Surround EX. Ten byl 1. října 2014 rozšířen o další dva kanály na systém Dolby Surround 7.1, který umožňuje přesnější lokalizaci zvukových efektů v kinosále a zároveň představuje zlepšení pohybu zvuků z plátna směrem dozadu – za diváky. 1. ledna 2011 dále kino přešlo na digitální technologii projekce obrazu a zvuku – a to včetně prostorové projekce (3D) – dle standardu DCI.Aleš „ELfkaM“ Havlas  © 2001 – 2019   |   RSS: dnes   |   RSS: tento týden